logo
+420 725 55 33 27
Logo kliniky

Vyšetření na přítomnost těžkých kovů

V případě, že gynekologické, orgánové či jiné vyšetření neukáže jasnou příčinu neplodnosti nebo časných těhotenských ztát, je dobré vyloučit další možné příčiny v oblasti toxikologie. Jednou z příčin, která nebývá často zmiňována, je toxická zátěž těžkými kovy, mezi které řadíme rtutˇ, olovo, hliník a kadmium. Vyšetření přitomnosti těchto látek v tělě se provádí rozborem z vlasů – stačí malý pramínek a jeho následná analýza v laboratoři.

Na naší klinice nabízíme tuto službu v rámci péče o reprodukční zdraví a v rámci prevence.

Jak mohou těžké kovy ovlivňovat náš organismus?

Rtutˇ

Obsah rtuti ve vlasech žen v reprodukčním věku by neměl přesahovat – 1 ug/g. U žen s vyšší koncentrací rtuti ve vlasech je zvýšené riziko pro jejich děti pro vývojové odchylky a poruchy chování.

Zdroje: cca 9% z celkové koncentrace tvoří strava pocházející z moře, ostatní tvoří jiné zdrojě v potravě a v pití (např. používáné pesticidy), kosmetika, vzduch, víno, čaje, cigarety.

Olovo

Obsah olova ve vlasech žen v reprodukčním věku by neměl výrazně překročit koncentraci 2ug/g. Olovo je toxické především pro nervový systém, ale také poškozuje ledviny a krevní buňky.

Zdroje: olovo v pohonných hmotách, kosmetika (zejména rtěnky, tvářenky), barvy