logo
+420 725 55 33 27
Logo kliniky

Kurz podpory reprodukčního zdraví

Dlouhodobě se věnuji genetickému vyšetření párů před umělým oplodněním, při opakovaných těhotenských ztrátách a výskytu vývojových vad. Jako každý lékař si kladu otázku proč neplodných párů obecně přibývá, ačkoliv gynekologických, urologických, imunoreprodukčních a genetických příčin neplodnosti je stále stejně. Geneticky jsem v posledních letech vyšetřovala narozené chlapce s kryptorchismem (nesestouplými varlaty), chlapce i děvčata s intersexuálním útvářením genitálu a tak jsem se postupně při studiu vědecké literatury na toto téma dostala až k běžným patologiím spermiogramu, které mohou být také následkem příjmu látek nejen s hormonální aktivitou z prostředí. A tedy k tématu reprodukční toxikologie obecně. Ta se bohužel netýká jen mužů ve vztahu k patologiím spermiogramu, ale také žen ve vztahu k ovulaci, kvalitě ooocytů a vývoje dítěte od embrya po plod, riziku vývojových vad, riziku potratu a perinatologických komplikací jako je gestační diabetes, růstové retardace apod. Když jsem si přečetla jeden z posledních vědeckých článků na toto téma v časopise Klinické endokrinologie a metabolismu, který hodnotí ekonomické dopady příjmu endokrinních hormonálních disruptorů na nutnost využít technik asistované reprodukce u evropských mužů, a také upozorňuje na pozdějších následky toho příjmu ve formě snížené koncentrace testosteronu, který má na mužské zdraví velmi podstatný vliv, rozhodla jsem se už definitivně, že je nutné toto téma otevřít v celé šíři právě ve formě prekoncepčního kurzu pro páry, neboť jde o téma velmi komplexní a nelze ho pojmout v celé šíři při genetické konzultaci, která většinou trvá 30 minut.

Před kurzem je možné na Infinity clinic absolvovat testy z moči a z vlasů, které stanoví vaší individuální zátěž ftaláty, bisfenolem A a těžkými kovy, ale není to podmínkou.

Pro koho je kurz určen:

Pro všechny, kteří chtějí mít děti! Nejen pro neplodné páry.

Garant kurzu: MUDr. Eva Raušová – klinická genetička

Spolupracující lektoři:

Psycholožka a poradce pro zdravý životní styl

Fyzioterapeut

Co se na naších kurzech dozvíte?

Jak podpořit vaše reprodukční zdraví – ve vztahu k

  1. pohybu
  2. snížení chemické zátěže z prostředí (jak jí minimalizovat a proč!)
  3. psychohygieně – snížení stresové zátěže

Podle našich zkušeností je nejdůležitější uplatnit hlas zdravého rozumu a obrátit se k základním a poměrně jednoduchým principům, které můžou podpořit celkovou změnu stresového nastavení těla. Pohyb – netoxické jídlo a prostředí – psychohygiena (snížení hladiny stresu)

Právě těmto tématům věnujeme 1-denní kurz, ve kterém se vás pokusíme:

  • přivést na cestu zdravého, vyváženého a nechemického způsobu života,
  • kdy obnovíte důvěru ve schopnost vašeho těla zplodit dítě
  • nebo alespoň maximalizujete úspěšnost oplodnění umělou cestou
  • přičemž minimalizujete rizika vývojových vad a komplikací v těhotenství

 

Termíny kurzů průběžně zveřejňujeme na našich stránkách.